Czy roboty nas zastąpią?
Przyszłość

Czy roboty nas zastąpią?

Trochę już to robią, wiele ludzi już posiada w domu roboty kuchenne czy sprzątające. Wraz z rozwojem technologii, roboty mają coraz większe możliwości. Mogą wykonywać znacznie więcej czynności, które są zautomatyzowane. Wykonywanie przez nie, wcześniej zaprogramowanego procesu to jak na razie maksimum co możemy uzyskać. Jednak wraz z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, ich umiejętności będą tylko rosły.

Czy jest się czego bać? Czy roboty będą któregoś dnia w stanie zabrać nam pracę? Tak, roboty zabiorą nam pracę, którą aktualnie wykonujemy. Zaprogramowanie procesu na przykład jako sprzedawca, to nie jest specjalne Rocket Science. Cała czynność opiera się raczej o podanie jakiegoś produktu, odebranie płatności i wydanie reszty. Oczywiście jest wiele „ale” w kontakcie z ludźmi, ale dla takich sytuacji właśnie jest programowana sztuczna inteligencja, która rozwija się coraz bardziej z każdym dniem. Już jest ona w stanie rozpoznawać twarze, przedwcześnie znajdować schematy działań ludzi, rozpoznać ich nastrój, a jesteśmy dopiero na samym początku drogi!

Wiele etyków na świecie, już chce w różny sposób ograniczyć sztuczną inteligencję, żeby któregoś dnia nie uciekła nam spod kontroli. Tak czy inaczej, nie ograniczą oni rozwoju do zera. W jakimś kierunku to musi zostać ukierunkowane, a najlepszym będzie pomoc człowiekowi.

W tym przypadku pomoc człowiekowi oznacza wykonywanie czynności, których on sam nie może, a już nie długo te, które może i są mało skomplikowane. Technologia w założeniu ma nam pomóc się rozwijać, pchać nas do przodu.

Ewolucyjnie dążymy do kolejnych rozwiązań, abyśmy mogli ułatwić sobie życie, w tym również wliczając zniwelowanie naszej pracy, zmniejszenie ilości procesów, które musimy jeszcze wykonywać ręcznie.

Jest się czego bać?


W jakich sytuacjach roboty są lepsze?

Czy roboty nas zastąpią?

1. Ludzie mogą robić pewne rzeczy, ale roboty mogą zrobić je lepiej.

Aktualnie większość ubrań na świecie, są wyprodukowane przez maszyny. Są tańsze i szybsze niż ludzie. Robią to z dokładnością do milimetrów — ludzie tak nie potrafią. Jednocześnie dzięki tak usprawnionemu procesowi, ubrania są znacznie tańsze, przez co więcej, ludzi na nie stać.

Komputery są aktualnie pomieścić i przeliczyć ogromne zasoby danych. Facebook i inne serwisy społecznościowe mają w swoich bazach danych ogromne ilości danych na temat ludzi i ich preferencji. Człowiek zapamięta co najwyżej kilka osób, nie mówiąc już o preferencjach każdej z nich.

Prędkość liczenia przez komputery, są dla nas barierą nie do przejścia. Nie jesteśmy w stanie ich przebić w żaden możliwy sposób. Nawet zaczynamy powoli przegrywać z tam gdzie umiejętność czytania przeciwka, analiza, podjęcie abstrakcyjnych taktyk jest priorytetem. Słyszeliście może o AlphaZero, które pokonało w szachach żyjącego mistrza?

Roboty są lepsze, mają lepsze umiejętności, są szybsze i wydajniejsze. Nie mają uczuć, pragnień i marzeń, co dodatkowo ich nie rozprasza. One się nie zastanawiają, one po prostu robią.

2. Roboty mogą robić rzeczy, których ludzie nie mogą.

Gdy ktoś wrzuciłby nas do ogromnej biblioteki i kazał wskazać dokładne źródło nilu, zajęłoby nam to wiele, wiele czasu. Przeszukanie większości książek dotyczących nilu i jego źródeł nie byłoby pewnie dodatkowo łatwym zadaniem. No i jeszcze trzeba pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi, więc może nam coś umknąć. W tym samym czasie robot znajdzie to kilka milisekund, przeszukując miliony stron. Tak, mówię tutaj o Google. Nikt z nas nie byłby w stanie nawet zbliżyć się do prędkości, z jaką zrobi to zaprogramowany przez Google algorytm do wyszukiwania.

Niestety nikt z żyjących na świecie ludzi, nie byłby w stanie przeżyć lat w kosmosie, a potem na obcej planecie, skanując obiekty i badać obcych cząsteczek.

Niestety nikt z żyjących na świecie ludzi, nie stworzy 14 nanometrowego procesora ręcznie.

W naszych czasach przykładów jest na pęczki, które udowadniają tę tezę. Dokładność, z jaką posługują się maszyny, przekracza nasze możliwości kilkukrotnie, ale dzięki temu jesteśmy w stanie robić wspaniałe rzeczy. (No dobra, to one będą robić, ale dla nas!)

3. Roboty robią rzeczy, o których nam się nie śniło.

To jest jedna z największych ich zalet. Sam pomyśl, czy jakikolwiek rolnik 150 lat temu myślał o tym, że będzie miał cienką, szklaną coś, za pomocą czego, będzie mógł, połączyć się z innymi ludźmi, w ciągu ułamku sekundy, na całym świecie? Czy ktokolwiek pomyślał 100 lat temu, że będziemy mieć ogromne maszyny, latające w powietrzu, szybciej i dalej niż ptaki? Albo ktokolwiek pomyślał, że gdy będziemy chcieli się czegoś nowego dowiedzieć, to przeszukanie wszystkich bibliotek na świecie, zajmie nam kilka sekund?

Nowe algorytmy, maszyny, roboty robią rzeczy, których nie dało się nawet przewidzieć. Jednocześnie, można różne funkcje ze sobą łączyć i w ten sposób tworzyć nowe! Wracając do przykładu z Google, przeszukiwanie milionów bibliotek w ciągu ułamku sekund, aktualnie znamy firmy, które zajmują się tym żebyśmy w wynikach wyszukiwania, pojawiali się jako pierwsi! Maszyny wytworzyły całkowicie nowy zawód!

One mają możliwości, o których nawet nie mamy pojęcia. Dlatego w naszych czasach, tak dużą rolę odgrywają właśnie futuryści. To oni są pierwszymi, którzy w jakikolwiek sposób kierują tę siłę, otwierają nowe drogi na rozwój technologii.

Dlatego przyszłość tak wielu przeraża. Boimy się tego, co nieznane. Fakt co osiągnęliśmy w tym momencie, dla człowieka 100 lat temu byłby to nieśmieszny żart. Dlatego to, do czego dojdziemy za 100 lat, jest dla nas jedną, wielką niewiadomą.

4. Roboty mogą prawie wszystko.

Jedyną rzeczą, którą nie potrafią maszyny, to wyznaczenie kierunku, w którym ma podążyć ludzkość.

W jakim kierunku zmierzamy, co chcemy osiągnąć i jak daleko ma w zamierzeniu zajść ludzkość, zależy tylko i wyłącznie od nas. Jednak każdą czynność, która ma nas tam zaprowadzić – maszyna jest w stanie robić.

Aktualnie na świecie jeżdżą ogromne ilości ludzi ciągnikami, wożąc po świecie, tony różnej maści towarów. W tym samym czasie wielkie korporacje inwestują miliony, aby stworzyć faktycznie działające samochody autonomiczne. Prędzej czy później, uda się to zrobić, a wtedy maszyny z idealną wręcz precyzją, zastąpią tych wszystkich kierowców. Jednocześnie, maszyny nie potrzebują odpoczywać, jeść, nie mają urlopów okolicznościowych i tak dalej. Są znacznie bardziej wydajne niż ludzie. Czyli któregoś dnia, kierowcy ciągników przestaną istnieć.

Setki zawodów na świecie spotka dokładnie ten sam los. Ludzie, którzy aktualnie pocieszają się tym, że roboty nie są w stanie zastąpić pracy kreatywnej, ekhem, o to obraz namalowany przez sztuczną inteligencję.

Czy roboty nas zastąpią?

A przecież jesteśmy na samym początku drogi jeśli mówimy o rozwoju AI!

Jak roboty nas zastąpią? Według Kelvina Kelly, jest siedem kroków jak robot zastąpi naszą aktualną pracę:

  1. Uff, całe szczęście, że robot nie może zrobić to, co ja.
  2. Nie jestem w stanie zrobić wszystkiego, w niektórych kwestiach robot zrobi robotę.
  3. Ok, może robić wszystko to co ja, ale ktoś musi pilnować, gdy się zepsuje, a robi to często.
  4. W porządku, nie psuje się już, ale ktoś musi go skierować w razie zmiany zadań albo ulepszenia aktualnych.
  5. Ok, ok, muszę zmienić pracę, skoro robot jest w stanie sam to robić. To już nie jest robota dla człowieka, sprawdzę tylko małe szczegóły.
  6. Super, mam nową pracę, tamtą w pełni kieruje już robot.
  7. Uff, całe szczęście, że robot nie może zrobić to, co ja.

I tak w kółko, z każdą kolejną czynnością/pracą, którą wykonujemy.


To nie są nasi wrogowie.

Czy roboty nas zastąpią?

Pewnie już zauważyłeś światełko w tunelu, jeżeli przeczytałeś dokładnie moje wcześniejsze słowa. Choć maszyna jest w stanie zastąpić nas w każdej pracy, to nie jest w stanie dać nam kierunku rozwoju.

To my tworzymy maszyny, które mają spełniać nasze zachcianki i nasze pragnienia w określonym przez nas celu. To nasz cel jest ich wykładnikiem i głównym przeznaczeniem. To my panujemy, w którym kierunku rozwoju mamy się udać jako ludzkość.

To nie jest wyścig przeciwko robotom, to jest wyścig z robotami. One nas wspierają na każdym kroku i we wszystkich problemach, jakie mamy. Kiedy wszystkie nasze aktualne, nudne prace zastąpią roboty, my będziemy mogli zająć się czymś innym. Moment, kiedy robot posprząta nam dom, możemy poświęcić na naukę. Sytuację, kiedy robot naprawi nam auto, mechanik może poświęcić na swój własny rozwój.

One nie zabierają nam pracy, one ułatwiają życie każdemu z nas, a wraz z nauką kolejnych rzeczy przez roboty, wspomagają nas w kolejnych problemach.

Jak mechanik ma zarobić na chleb?

Jak już wspomniałem w punkcie trzecim, roboty tworzą rzeczy, o których nawet nie mamy w tym momencie pojęcia. To samo tyczy się stanowisk pracy. Dawniej, gdy nie było samochodów, nikt nie wiedział, że kiedyś będzie taki zawód jak mechanik!

To samo tyczy się aktualnych miejsc pracy. Fakt, robot zastąpi prace mechanika, ale jednocześnie stworzy on kilka kolejnych możliwości pracy. Mechanik już nie będzie mechanikiem, będzie kimś innym. Programista nie będzie programistą, będzie kimś innym. Lekarz nie będzie lekarzem, będzie całkowicie kimś innym.

Miejsc pracy nigdy nie zabraknie, dopóki ludzkość będzie miała cele. Roboty nigdy nie zastąpią ludzi, chyba że zyskają własne cele. Dzień dobry, Skynet 🙂


Idea: The Inevitable – Kevin Kelly