kompromis-znaki-droga
Psychologia

Kompromis jako definicja życia

Kompromis definiuje nasze codzienne życie w sposób niebywały, a jednocześnie w wielu sytuacjach nie zdajemy sobie sprawy z tego. Fakt że idziemy na osiem godzin do pracy, fakt że stać nas było na auto, fakt że mamy pracę, to wszystko są skutki jakiegoś kompromisu dwójki ludzi czy firm. Wzajemne zrozumienie i rezygnacja z początkowych stanowisk, prowadzi do zgody, a zgoda buduje kolejne piętra naszego świata. Sztuka kompromisu codziennie zmienia nasze życie.


Zrozumieć

Wspominałem jakiś czas temu o tym jak ważne jest zrozumienie jest naszego odbiorcy w rozmowie. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać co blokuje naszego rozmówcę przed podjęciem decyzji na której nam zależy. Jest wiele powodów, czasami jest strach przed utratą twarzy, wiele rzeczy dzieje się za dużo i za szybko, lub po prostu zgodę blokuje jego własne ego. Musimy to szybko rozgryźć jeśli chcemy aby nasza rozmowa wciąż działała na naszą korzyść.

Architekci złotego mostu

zloty-most

Gdy już zrozumiemy co blokuje drugą stronę, możemy zająć się bawieniem się w budowniczego. Naszym zadaniem jest budowa tzw. Złotego Mostu. Może nie tylko sama budowa, ale również przeprowadzenie przez niego naszego antagonisty. W momencie zrozumienia z czym tak naprawdę walczymy, musimy wymyślić jak temu zaradzić, a cały plan najlepiej podać w szczegółach. Na przykład jeśli przeszkodą u naszego oponenta jest utracenie twarzy, musimy mu dostarczyć taki plan, taki kompromis, aby spełniły się nasze założenia, a jednocześnie on nie utracił reputacji.

Wspólny kompromis

are-you-google

Miałem kiedyś kolegę który był świetny jeśli chodzi o kontakty z płcią przeciwną, niestety jednocześnie nie był zbyt pomocny. Raczej był typem człowieka, gdy do niego podejdziesz i, o coś poprosisz to cię wyśmieję. Znał on pewną dziewczynę, była piękna, miła, wiecznie uśmiechnięta. Ja jako człowiek super nieśmiały, nie miałem odwagi podejść do niej i zagadać. Było to dla mnie wręcz nieosiągalne. Chodziłem z tym kolegą do jednej klasy (tak to były czasy szkolne) więc szybko zrozumiałem czego potrzebuję. On chciał rozgłosu, chciał człowieka który by go wysłuchał i powiedział „WOW”. Zbudowałem złoty most, on zyskał człowieka do którego mógł się wygadać a ja numer do ładnej dziewczyny.


Nie krzywdź innych

Kompromis nie jedno ma oblicze. O to jedno z nich. Dzięki tej technice możemy osiągnąć naprawdę wiele korzyści, bez krzywdzenia innych BA! Jeszcze im pomagamy i spełniamy ich potrzeby! Ktoś kiedyś mi powiedział że nie spieniężanie swoich umiejętności krzywdzi innych, myślę że Złoty Most działa w podobny sposób, wykorzystajmy to i nie rób krzywdy innym.

Getting Past No – Ury William