strach-przed-smiercia
Psychologia

Tanatofobia – lęk przed śmiercią

Lęk przed śmiercią jest jedną z najbardziej wyniszczających nas rzeczy. Każdy boi się śmierci, nikt nie wie co się dzieje z nami dalej. Od zarania dziejów ludzie zadają sobie pytanie po co znaleźli się na świecie, jakie jest ich przeznaczenie i dokąd zmierzamy. Fakt, że nikt z nas nie zna odpowiedzi na to pytanie, które przekonałyby wszystkich, zaczynamy odczuwać strach. Strach przed nieznanym, obcym. Paniczny strach przed niepewnością co do naszych losów. Życie ucieka bardzo szybko, a na myśl że po śmierci dzieje się coś nieskończonego, że już nigdy się nie obudzimy, paraliżuje nas. Religie uspokajają nas, jak na przykład wiara w Chrześcijaństwo. Pozwala nam ona odciąć się od tego strachu i uwierzyć w życie wieczne, po śmierci. Niestety ma swoje minusy, ponieważ pragnienie ucieczki przed śmiercią, może doprowadzić do fanatyzmu religijnego.


Wielu ludzi przez ten strach po prostu oszalało. Myślenie o tym wcale w niczym nie pomaga, a tylko pogłębiamy się we własnych myślach. Mamy nadzieje że może uda nam się to zrozumieć. Że może nam się jakoś oddalić śmierć od nas, ale tak naprawdę to myśleniem o śmierci, przyspieszamy jej nadejście. Zamiast wykorzystywać każdą daną nam sekundę, zastanawiamy się nad czymś na co (jeszcze) nie mamy wpływu. Chcemy więcej czasu, chcemy więcej chwil, a tak naprawdę wcale na nie zasługujemy, skoro nie umiemy wykorzystać każdej danej nam sekundy.

Prawda jest taka, że każdy z nas umrze. Nie ważne co kto co o tym myśli. Zaakceptować to i wyrzucić to z myśli, to jest jedyny sposób by nie dać się złapać w pułapkę. Nie ma sensu zaśmiecić swojego umysłu strachem, który przynosi tylko paraliż.

Podsumowując, nie ma co bać się śmierci, bo i tak to jest przegrane.

Symptomy tanatofobii

Czasami możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że ten strach przejął nad nami władzę. Zwróćcie uwagę jeżeli wy lub ktoś z waszych bliskich, na którym wam zależy, wpadnie w odmęty strachu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę gdy osoba ta zacznie myśleć o śmierci, na każdym kroku. Szczególnie to widać u ludzi starszych, w ich przypadku da się to zrozumieć, ale jeśli w młodym wieku, ktoś już ma takie myśli, należy się martwić. Innymi symptomami które mogą was nakierować na osobę potrzebującą pomocy są: ciągłe choroby (często urojone), ciągłe niezadowolenie, fanatyzm religijny, niepoczytalność/szaleństwo.

Homo deus – Yuval Noah Harari