dobre-rady-babcia
Psychologia

Mądre słowa które każdy z nas ma

Od małego byliśmy uczeni żeby pomagać innym. Jest to bardzo trudne i skomplikowane, przez co szybko odechciewa nam się to robić. Mamy przecież swoje problemy i zmartwienia, więc dlaczego mamy marnować swój czas na sprawy innych? Więc jak to pogodzić? Naturalnie ludzie wtedy zaczynają dawać rady, dzielić się (przynajmniej według nich) mądrymi słowami i swoimi przemyśleniami. W końcu to najlepsze pogodzenie pomagania innym i nie tracenia zbyt wiele własnego czasu prawda? Nie, nie prawda.

Nasza strona

Gdy dajemy rady, najczęściej opieramy swoją decyzję na podstawie opowieści osoby do której ją kierujemy, własnych obserwacji oraz doświadczeń. Opieranie myślenia o te 3 źródła informacji, to tak jakby zamknąć człowieka w więzieniu, bo był w okolicy zbrodni i podobno ktoś go widział. To jednostronicowe podejście już było opisywane na tym blogu w podobnym temacie.

Opowieści osoby której chcemy dać radę, najczęściej nie są spójne ani pełne. Która osoba w jej własnej opowieści próbowałaby się oczernić czy przedstawić w złym świetle? Te momenty zawsze są albo pomijane, albo szybko zapominane, a bardzo często to jest jeden z głównych powodów problemów. Już w tym momencie nie jesteśmy w stanie dać dobrej rady. Dodatkowo osoba opowiadające jakieś zdarzenia na pewno nie zna całej prawdy, opowiada tylko ze swojej perspektywy, co dodatkowo powoduje niedomówienia. Nasze własne obserwacje i doświadczenia również są jednostronne, fakt że nam się udało coś zrobić, wcale nie oznacza że druga osoba robiąc dokładnie to samo, również osiągnie to samo co my. Po prostu niemożliwym jest żeby dać słuszną radę komuś, a nasze mądre słowa wcale nie są mądre.


Ich strona

Nasze przemyślenia nie tylko mogą zaszkodzić innym ale i nam samym. Wystarczy że dasz radę która nie pasuje do przekonań drugiej strony. Rady dajemy które naszym zdaniem są dobre, natomiast ktoś inny może mieć inne zdanie o naszych czynach, może uważać je za coś negatywnego. Nie trudno trafić w taki punkt. Wtedy nasza rada zamiast komuś pomóc, tylko skrzywdzi i to tylko nas. Taka osoba oczywiście szybko radę odrzuci, a my stracimy nie tylko wiarygodność i cały respekt w jej oczach. Gorzej jak nasz rozmówca weźmie sobie tę mądre słowa, choć jest wbrew jej. Wtedy cała sytuacja będzie dążyła tylko do katastrofy. Osoba której początkowo chcieliśmy pomóc, może wplątać się w jeszcze gorszą sytuację niż jest obecnie, a dodatkowo pociągnie tam nas, bo to my przecież daliśmy podzieliliśmy się mądrym słowem.


Jak pomóc?

Nie pomagać obcym. Tak po prostu. Nie znamy ich sytuacji na tyle żeby być w stanie to robić. Można coś od bąknąć, zmienić temat, cokolwiek. Czasami lepiej po prostu coś zostawić. Osobiście pomagam tylko najbliższym, tym na których mi zależy, tych których dobrze znam np. Rodzinie. Tylko wtedy pomoc nie ogranicza się do zbędnych słów, do rady. Wtedy pomoc już jest prawdziwa, wtedy działamy coś dla nich, poświęcamy dla nich własny czas.

12 Rules for Life – Peterson Jordan B.