male-kroki-dziecko
Produktywność

Metoda małych kroków i nasze cele

Zmiana perspektywy naszych celów na małe kroki, pozwoli nam poprowadzić je na wody o których nawet by nam się nie śniło. Technika małych kroków, rozbicie celu czy zadania na mniejsze części pozwoli dopracować lepiej plan, znaleźć błędy wcześniej I nie poddać się prokrastynacji. Na samym początku najlepiej wykorzystać tą technikę do zaplanowania dojścia do celu, do dużej zmiany życia, do osiągnięcia sukcesu.

Dlaczego nie działa?

Jak przenieść las?

Nauka na błędach, to jedna z najbardziej wartościowych czynności jakie możemy osiągnąć w życiu. Często można usłyszeć od ludzi którzy osiągnęli jakiś sukces, aby popełniać błędy, bo to dzięki nim stajemy się lepsi. To nie prawda. Takie wmawianie sobie pomaga jak się ma smutny i ciężki dzień, i szybko chcemy się otrząsnąć z tego stanu. Błędy same w sobie są bezwartościowe. Myśl która przewodzi za słowami tych ludzi, to właśnie uczyć się na błędach. Rozpracować krok po kroku dlaczego coś się nie udało, znaleźć powód porażki. Wtedy można z tego wyciągnąć wnioski i przy następnym podejściu, będziemy wiedzieli jaki krok może pokrzyżować nam plany.

Zmiana życia, czyli ogromny cel

Gdy mamy tak duży cel, jego ogrom powoduje w nas tyle niepewności, takie obciążenie na myśl o ilości włożonej pracy, że nasz mózg bardzo szybko robi wszystko by tego uniknąć i popadamy w słynną prokrastynację. Oczywiście jest to w pełni naturalne, ciężko będzie się przemóc samą siłą woli. Każdy z nas najpewniej choć raz takie coś przeżył, następnym razem postaraj się nie myśleć o ilości pracy i o samym celu, a zatrzymać się.

Wziąć kartkę, długopis i napisać na samym środku swój cel, a następnie powoli dzielić go na mniejsze części. Na przykład: Chcę kupić sobie nowe sportowe auto -> Muszę mieć pieniądze na kupno auta -> Muszę więcej zarabiać i odłożyć -> muszę nauczyć się oszczędzać -> muszę znaleźć lepszą pracę. I tak coraz niżej i niżej, aż dojdziemy do miejsca, gdzie będzie to osiągalne w tym stanie, w którym aktualnie się znajdujemy. W ten sposób można dojść do naprawdę wielkich rzeczy.

The Slight Edge – Jeff Olson