Miej swoje zasady! Panuj nad swoim życiem!
Produktywność

Miej swoje zasady! Panuj nad swoim życiem!

Najprostszy sposób, by uniknąć problemów i mieć z góry wytyczoną dobrą ścieżkę życia? – Miej swoje własne zasady i filtry, które bazują na naszych doświadczeniach, są tutaj najlepszą odpowiedzią.

W życiu mamy wiele dróg, które prowadzą do różnych miejsc, lepszych czy gorszych. Niestety pechowo dla nas, łatwiej pójść tą, która nas zaprowadzi w bagno.

Człowiek posiadający mapę dróg w życiu jest panem, a mapą są zasady i filtry.

One pokazują którymi ścieżkami nie warto chodzić oraz te, które warto zwiedzić.


Wiemy gdzie pójść.

Miej swoje zasady! Panuj nad swoim życiem!

Zasady pokażą nam drogi, które są sprawdzone.

Najprostszym przykładem jest choćby zmuszenie do edukacji. Jest zasada, aby dziecko skończyło szkołę średnią, by w ogóle mieć szanse na zatrudnienie w dobrej pracy. No i gdzie po szkole podstawowej znajdziesz dobrą pracę w międzynarodowych korporacjach?

Pewnie w jakiś sposób by się dało, tak jak wspomniałem na początku, dróg w życiu jest bardzo wiele, ale ta zasada zmniejszy ich ilość przez co, ułatwi dostanie się do takiej firmy.

PS. Najlepsze przykłady, to będą wasze przykłady, tylko one do was bezpośrednio trafią, ale zasadniczo sens przykładów, które tutaj podaje, zostaje ten sam 😉


Wiemy czego unikać.

Miej swoje zasady! Panuj nad swoim życiem!

Tak naprawdę ta sama sytuacja co z drogami, którymi warto iść.

Wracając do przykładu ze szkołą, idąc drogą sprawdzoną, idąc z tą główną zasadą, unikamy wielu, wielu nie przyjemności. Nie musimy się dodatkowo szkolić, chodzić na jakieś dodatkowe lekcje, zbierać doświadczenie, udowadniać tym dobrym pracodawcom, że choć nie mamy średniego wykształcenia, jesteśmy dobrymi pracownikami.

Inny przykład — pożyczanie pieniędzy. Sam aktualnie miałem wiele razy taką sytuację, że pożyczałem koledze pieniądze na jakiś czas. Oczywiście obiecał, że szybko odda. No cóż, od tamtego czasu pieniędzy nie pożyczam. Jesteśmy ze znajomymi na jednej grupie na Facebooku. Ja nie pożyczyłem pieniędzy, spytał się innego, inny pożyczył. Tak, ten inny teraz ma problemy, żeby pieniądze odzyskać.

I tak zbudowane zasady pozwoliły mi uniknąć stresu i problemów. Proste? A jak! Tylko potrzebna jest dyscyplina.


Dyscyplina

Miej swoje zasady! Panuj nad swoim życiem!

Jeżeli chcemy, aby te zasady działały, musimy ich przestrzegać.

Zasady, podobnie jak amulety i talizmany, przestaną po prostu działać, jeśli będziemy je łamać. My jako ludzie, gdy zaczynamy przestrzegać pewnych zasad np. których uczy nas za młodu mama, nie chcemy ich łamać. Wartościujemy sobie je, są dla nas bardzo istotne, a złamanie kojarzy nam się ze złymi konsekwencjami.

Jednak gdy pierwszy raz je złamiemy i nie odczujemy tego w żaden sposób, zaczniemy je po prostu bagatelizować.

Najbardziej zdradliwe jest łamanie zasad, które dotyczą konsekwencji późniejszych. Jak chociażby mycie zębów. Gdy pierwszy raz złamiemy tę zasadę nauczoną nas od małego, to nic się nie stanie. Natomiast z czasem, gdy pojawi się próchnica i inne problemy wynikające z nieumytych zębów to poczujemy konsekwencje.


Oszczędność czasu

Miej swoje zasady! Panuj nad swoim życiem!

Słyszeliście kiedyś „nie wchodzi się do tej samej rzeki dwa razy”?

Przed tym również chronią nas zasady. Wiedząc, że coś jest w stanie wpuścić nas w maliny, skrzywdzić nas, nabrać nas, zasady nas przed tym uchronią.

Ja mam niestety taką wadę, że szybko zapominam przykre sytuacje. Wiele razy przejechałem się na tym, gdy w pracy spotkał mnie Deadline i bardzo szybko musiałem przygotować rozwiązanie na pewne problemy. Nie wchodząc za bardzo w szczegóły, przez to, że się spieszę, często zapominałem sprawdzić podstawowe problemy, które mogą wystąpić. Nim ustaliłem zasadę, że nigdy już nie wypuszczę czegoś, czego dokładnie nie sprawdziłem, miałem wiele problemów, które faktycznie rozwiązałem w Deadline, ale zaraz po nim wróciły się, bo zepsuły one inne rzeczy, co miało jeszcze gorsze konsekwencje, niż gdybym za pierwszym razem to sprawdził i nawet spóźnił się na określony czas wydania.


Filtry

Miej swoje zasady! Panuj nad swoim życiem!

Wybór celu w połączeniu z zasadami, będzie działał jak filtry.

Jeżeli będziemy mieli określony punkt, do którego będziemy dążyć oraz tuziny zasad, które będą redukować drogi z przeszkodami, to nasza podróż będzie na bieżąco filtrowana.

Będziemy wiedzieć dokładnie, którymi drogami będziemy chcieli iść, w pełni odporni na różne pokusy i problemy.

Na przykład, jeżeli będziecie mieli cel przejść na dietę, zrobicie sobie listę, na jakie rzeczy dokładnie możecie sobie pozwolić i to będzie wasza zasada, to będzie znacznie łatwiej odmówić wypad na kebaba znajomemu, niż wstanie rano i powiedzenie sobie „dzisiaj przechodzę na dietę” i nic nie zrobić w tym kierunku.

Jeśli chodzi dalej o filtry, opisałem o nich trochę we wpisie o minimalizmie, do którego zachęcam zajrzeć.


Inspiracja: Seeking Wisdom: From Darwin to Munger – Peter Bevelin