porownywanie-sie
Psychologia

Jak porównywać się do innych?

Od kiedy tylko pamiętam zawsze byłem gorszy od innych. Dostałem czwórkę w szkole, ale co z tego skoro ktoś inny dostał piątkę. Grałem kiedyś w piłkę, uważałem się za dość dobrego bramkarza, ale potem pojawił się kolega rok starszy ode mnie i szybko pokazał gdzie moje miejsce. Inni ludzie robią wspaniałe kariery, zarabiają miliony dolarów, a my? Nasze kariery są nudne, bezsensowne, bez większy perspektyw. I tak powoli z myślami nihilistycznymi, i cytatem w głowie „Zawsze będą ludzie lepsi od ciebie” egzystujemy każdy kolejny dzień. Wszyscy mówią że przestać się porównywać do innych, ale to jest niemożliwe, moim zdaniem lepiej będzie wykorzystać zazdrość niż ją niszczyć.

Drugi znaczy gorszy?

Oczywiście że tak. Ale czy złe? Nie koniecznie. Dołujące jest porównywanie ich sukcesów do naszych, ale nie ich sukces. Pogodzenie się z tym że zawsze będą ludzie lepsi od nas jest konieczne, szczególnie w naszych czasach gdzie szybkość przetwarzania informacji jest tak wielka, cały czas dowiadujemy się o sukcesach innych. Bez tego nie będziemy mogli zrobić kroku do przodu.

Co nam to daje?

zazdrosc-porwynywanie-sie

Porównywanie się do innych pokazuje nam miejsce do którego możemy dojść. Kiedy jesteśmy zwykłym hydraulikiem i mamy sąsiada który również z zawodu jest hydraulikiem, ale ma własną firmę, fajne auto i dom, wcale nie jest powodem do dołowania się. Spójrzmy na to inaczej. Czasami wystarczy jeden mały krok, ale porzucamy ją z powodu braku motywacji, chęci czy strachu.  On jako Hydraulik osiągnął tak wiele, to dlaczego my nie możemy? Podejście z tej strony do problemu, nie dołuje nas, a motywuje do rozwiązania problemu. Wtedy przestaniemy porównywać się i zazdrościć, a zobaczymy prawdziwy obraz rzeczywistości.

Ludzka Krótkowzroczność

dr-simons-experiment

Doktor Daniel Simons kiedyś zrobił eksperyment mający udowodnić że widzimy to co chcemy widzieć. Stworzył on film na którym były dwie drużyny po trzy osoby, jedna drużyna miała białe koszulki, druga – czarne. Każda z drużyn miała swoją piłkę, którą rzucali między sobą. Dr. Simons pokazał film grupie ludzi i poprosił ich aby policzyli ile razy piłka została odbita przez drużynę z białymi koszulkami. Większość odpowiedziała prawidłową liczbę 15 odbić. Jednak wtedy Dan spytał ludzi, czy zobaczyli na filmie Godzillę. Odpowiedź od badanych była: „Jaka Godzilla, To jakiś żart?” Więc doktor poprosił ich o obejrzenie filmu jeszcze raz, ale tym razem bez liczenia. I pojawiła się. Na samym środku ekranu, przeszedł gościu przebrany za Godzillę. Dokładnie na środku ekranu. Wielka i bardzo dobrze widoczna. Link do książki i filmu.


Pozytywne porównywanie się do innych

Ten eksperyment idealnie pokazuje jak bardzo ślepi jesteśmy gdy nie jest to coś do czego dążymy. Dlatego jeżeli będziemy się porównywać do innych i myśleć jak bardzo my mamy pecha, a inni są lepsi, to tak właśnie będzie. Bo to będziemy chcieli widzieć. Dlatego też ludzie chorzy na depresję potrzebują pomocy, bo oni sami zagłębiają się w nią coraz bardziej. Natomiast spojrzenie na tych lepszych ludzi pod kątem możliwości do osiągnięcia, celu do którego będziemy dążyć, może zaprowadzić nas naprawdę daleko. Niestety jest to ciężkie, bo łatwiej jest powiedzieć że ktoś jest po prostu lepszy, ma szczęście i tak dalej.

12 Rules for Life – Peterson Jordan B.