Przepracowanie i Karoshi — Poznaj objawy i skutki!
Produktywność,  Psychologia

Przepracowanie i Karoshi! Poznaj objawy i skutki!

W dzisiejszych czasach przepracowanie jest problemem, który uderza sporą ilość ludzi na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego. Dzisiaj, aby mieć jakieś osiągnięcia w świecie i zdobyć jakieś tytuły, musimy wypracować sobie określone cechy, które nas do tego doprowadzą.

Jedną z najbardziej pożądanych na dzisiejszym rynku pracy jest pracowitość. Z takimi ludzi idą największe pieniądze i tacy ludzie największe zyski również otrzymują. Rachunek więc jest prosty, im więcej pracujesz, tym więcej dostajesz. Więc ludzie tak robią. Pracują coraz więcej i więcej, powoli nastawiając całe swoje życie na pracę. Zacierają powoli czas wolny z pracą, mają coraz mniej czasu poświęconego na odpoczynek w swoim życiu.

Na początku takie podejście wcale nas nie boli, a nawet cieszymy się z tego, bo zaczynamy odczuwać profity takiego podejścia. Wyczuwamy zyski, cieszymy się, że zrobiliśmy wszystko, co mieliśmy do zrobienia, co dodatkowo wpływa pozytywnie na nas.

Niestety, z każdym kolejnym dniem, zaciągamy u naszego organizmu, pewien dług. Nasze ciało staje się coraz bardziej zmęczone, słabo śpimy, zaczynamy się łatwo denerwować, dekoncentrować, jakość naszej pracy zaczyna spadać. Po czasie okazuje się, że nasza wydajność jest na poziomie tak niskim, że inni robią w cztery godziny, to, co my robimy w siedem. A może być tylko gorzej.

Karoshi to ciekawe zjawisko, oznaczające śmierci z przepracowania. Określenie to pochodzi z kraju kwitnącej wiśni, w którym odnotowano to taki przypadek. To pojęcie odnosi się do problemów zdrowotnych (odnosząc się do Wikipedii: uszczerbki na zdrowiu spowodowane schorzeniami krążeniowo-sercowymi), które są spowodowane przez nadmierne przeciążenie pracą. Ogromny stres, związany z pracą, który ciąży nas po kilkadziesiąt godzin dziennie, to główny powód Karoshi. I każdy z nas może się na to złapać.

Japoński rząd podjął specjalne kroki, aby zapobiec temu zjawisku. Choć w żadnych badaniach nie udowodniono, że samo w sobie przepracowanie było powodem śmierci, to choroby wywołane przepracowaniem i związanym z nią stresem, było znaczną częścią problemów składających się na wynik finalny.

Nim do tego dojdzie, ciało daje nam jasne znaki o przepracowaniu. Musimy odpowiednio wcześniej je wyłapać i zaradzić im. Jednak by to zrobić, musimy je znać. 


Przepracowanie i jego objawy

Pierwszym łatwo zauważalnym objawem jest ogólny spadek koncentracji. Jest ci coraz trudniej skupić się na swoich obowiązkach, łatwo gubisz zainteresowanie jedną rzeczą na raz. Nie myślisz jasno, nie podejmujesz odpowiednich decyzji. Nie możesz skończyć jednej rzeczy, a już bierzesz się za drugą. I to wszystko przez wiele tygodni czy miesięcy. Efektywność twoich działań drastycznie spada, a niestety na tym się to nie kończy. 

W momencie, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pracujemy po kilka godzin dziennie, a zauważymy, że pod koniec dnia nie wykonaliśmy wszystkich swoich obowiązków, zaczniemy co? Pracować więcej. Brak produktywności sprawi, że pod koniec dnia będziemy niezadowoleni ze swoich wyników, będziemy przemęczać się jeszcze bardziej i tak o to krążymy w kółko, aż któregoś dnia nie obudzimy się w szpitalu.

Oczywiście brak skupienia jest również spowodowane bardzo słabą jakością snu. Słowo klucz: jakością. Ludzie często narzekają na to, że śpią osiem godzin, a i tak budzą się zmęczeni. Praca, brak odpoczynku, stres dosyć mocno wpływają na jakość snu. Sen to ⅓ naszego życia, musimy zadbać, aby był on taki, jaki potrzebujemy w przeciwnym razie, będzie coraz gorzej. Jak spać, aby się wyspać? Odsyłam do artykułu, gdzie jest to szczegółowo wyjaśnione.

Brak snu, spadek koncentracji, zerowa produktywność = rozdrażnienie. Denerwuje cię wszystko i wszyscy, łatwo się uruchamiasz i nie trudno ci powiedzieć za dużo do niektórych osób. Skutkiem takiego zachowania oczywiście jest pogorszenie morali wszystkich wokół ciebie, ogólne tracenie przyjaciół, znajomych, kolegów, pogorszenie kontaktów z wszystkimi. Dodatkowo możesz pogorszyć tym nie tylko pracę swoją, ale również innych, jeżeli na stanowisku stricte polegającym na współpracy.

Oczywiście ogólne osłabienie organizmu skutkuje również wszelkiej maści problemami ze zdrowiem, stajemy się znacznie bardziej podatni na infekcję, łatwiej będzie nam się rozchorować i trudniej wyleczyć. I na tym nie kończą się nasze problemy ze zdrowiem.


Skutki zdrowotne przepracowania

Przepracowanie i Karoshi — Poznaj objawy i skutki!

Ciągle podwyższone ciśnienie krwi, które znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, takich jak na przykład zawał. Podwyższone ciśnienie krwi również nie pozwoli nam zasnąć ani nawet porządnie odpocząć! 

Nadwaga jest kolejnym fizycznym skutkiem takiego stylu życia. Nadmiar obowiązków, ciągły pośpiech kieruje nas w kierunku szybkich, nie do końca zdrowych posiłków. W skrócie jemy Hamburgery, popijamy energetykami i dziwimy się, dlaczego czujemy się bardzo źle. Powolne jedzenie w spokoju jest bardzo ważną częścią naszego życia. Nasz mózg podczas posiłku może skupić się na czymś innym niż na pracy. Jedzenie szybko, połykając ogromne części kawałki jedzenia, złe przeżucie, powoduje u nas nadkwasotę. Ten styl odżywiania to jak autostrada do posiadania wrzodów żołądka. 

W całym tym wywodzie już nawet nie chcę wspominać o aktywności fizycznej. Na przepracowanie najczęściej cierpią ludzie pracujący umysłowo. Ciężko przepracować się fizycznie, bo po prostu w którymś momencie opadniemy z sił i tyle, zdrzemniemy się i ciało się zregeneruje. Przepracowanie umysłowe jest bardziej podchwytliwe, to jego dotyczą objawy i skutki wymienione wyżej. Nie jest oczywiste i łatwo w nie wpaść. Logiczne jest więc, że jeżeli pracujemy godzinami, siedząc przy biurku, brakuje nam aktywności fizycznej. A ten kieruje nas w stronę nadwagi, chorób serca, ogólna zła kondycja organizmu. 

W tym wszystkim już na dobicie pojawia się depresja i wypalenie zawodowe. 


Wypalenie zawodowe

Praca bez przyjemności, codzienny poranek, podczas którego twoje ciało pokazuje ci, jak bardzo nie chce iść do pracy. Kiedy już na samą myśl o pracy, czujecie się źle, kiedy na samą myśl, skręca was w brzuchu, pojawia się stres i zmęczenie, to czas najwyższy uciekać z tego statku. Nie dość, że cierpicie, to w samej pracy jesteście bardzo nie efektywni, co pewnie powoduje niezadowolenie wśród kolegów w pracy i szefa. 

W takiej sytuacji zmiana pracy jest dobrym sposobem. Do tego, warto udać się do lekarza. 

Wypalenie zawodowe to już wynik finalny przepracowania, to jest moment, w którym siłą rzeczy zmieniamy swoją życiową ścieżkę. Ludzie, którzy przeżyli wypalenie zawodowe, raczej już nigdy nie wrócili do tego zawodu, a każdy najmniejszy powrót powoduje powrót nieprzyjemnych wspomnień.


Przepracowanie — Jak sobie z nim radzić?

Najważniejszym krokiem, aby radzić z tym sobie, jest balans. Musimy oddzielić czas pracy oraz czas na odpoczynek. Do tego wymagana jest od nas nie lada dyscyplina i asertywność, ale to jedyna droga do tego, by nie skończyć bardzo źle swojej historii. 

Podział dnia, w którym oddzielimy czas na pracę i czas na odpoczynek jest dobrym rozwiązaniem. Jednak musi to być dobrze wykonane i podzielone, szczególnie na początku. Gdy czas nadejdzie czas na odpoczynek, musimy uciąć wszelkie kontakty z pracą, tak aby nie było możliwości kontaktu z tobą w żaden sposób. Tylko tak w pełni oddalimy się psychicznie od pracy. 

Dzięki takiemu podziałowi, ludzie na wysokich stanowiskach, od których zależą losy nie tylko ich, ale też innych, radzą sobie z naciskiem i stresem. Jeżeli nasze ciało, będzie miało możliwość relaksu, będziemy w stanie poradzić sobie z tym.

Przepracowanie to też nawyk, warto znać parę innych sposobów jak z nimi walczyć.

Czas odpoczynku, również warto nie spędzać na kanapie przed telewizją (ale lepsze to niż praca!). Spędzenie czasu aktywnie, w postaci spaceru, jazdy na rowerze czy siłownia, znacznie lepiej wpłynie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.