negocjacje-nauka-chodzenia
Negocjacje

3 kroki jak prowadzić rozmowę negocjacyjną

Nim zaczniemy prowadzić rozmowę negocjacyjną, dobrze znać 3 główne zasady sztuki negocjacji

Rozmowa negocjacyjna musi zostać odpowiednio przez nas rozegrana. Wszelkie bariery, nasza mimika musi współgrać idealnie, aby oponent nie miał zastrzeżeń gdy będziemy przechodzić z nim na kompromis. Aby skutecznie przeprowadzić taką rozmowę, musimy skupić się 3 krokach łamiąc wszelkie bariery i skutecznie doprowadzić go do celu.

1. Pokazać mu konsekwencje

straty

Trzeba pokazać mu jakie konsekwencje go czekają, jeżeli nie zgodzi się na nasze warunki. Niech pomyśli ile będzie kosztować go, nie zgodzenie się na nasz wspólny układ. Wiele osób nie myśli o tym, lub nie chce myśleć. Uświadomienie go w tym, może być kluczowe, wtedy złoty most będzie znacznie bardziej atrakcyjny.

Konsekwencje na najbliższy okres to jedno. Natomiast dalsza przyszłość to drugie. Wytłumaczenie osobie po drugiej stronie stolika, co może stać się z jego np. firmą w dłuższym okresie czasu, jeżeli nie zgodzi się na wspólnie ustalone warunki, również może otworzyć mu oczy i tym samym przybliżyć go do naszego rozwiązania.

2. Odpowiadać na pytania

zrozumiec-problem

Gdy odpowiednio przygotujemy do negocjacji, będziemy w stanie odpowiedzieć na wiele pytań co do naszego planu. A na pewno przeciwny negocjator będzie je zadawał, jeżeli odważył się wstąpić z nami na most. Odpowiadaj na pytania rzeczowo, spokojnie i konkretnie. To pokazuje twoją pewność siebie i przekonuje, że plan który mu przedstawiasz jest dobry i odpowiednio opracowany. Jednocześnie pozwólmy mu się nie zgodzić na nasz plan. Pokażmy mu drogę wyjścia. Niech nie czuje się osaczony tylko jedną decyzją. Jeżeli będziemy zbyt bardzo naciskać, pacjent może się wystraszyć, spłoszyć, uciec. Naszym zadaniem jest pokazać że nasze wyjście jest najlepsze, a nie odciąć go od innych i na siłę wciskać nasze.

3. Pozostawić mu trochę wolnego miejsca

troche-wolnego-miejsca

Dajmy mu wybrać. Zróbmy krok w tył, uszanujmy jego wolną wolę. Możemy czuć że ryzykujemy, ale tak naprawdę zrobiliśmy wszystko co mogliśmy do tej pory. Odpowiadajmy na pytania, pomagajmy mu zrozumieć i podjąć najlepszą, optymalną decyzję, naszą decyzję. Ważne żeby to była najlepsza decyzja dla was obojga, nie tylko dla jednej strony.

Getting Past No – Ury William