ryzyko
Produktywność

Jak podejmować ryzyko?

Ryzyko jest czymś z czym każdy z nas musi się liczyć podczas podejmowania decyzji. Ci którzy nijak nie liczą, nie sprawdzają, nie analizują ryzyka, podejmują znacznie mniej świadome decyzje w swoim życiu. Nie da się od tego uciec, trzeba się z tym jak najszybciej oswoić i nauczyć się jak dobrze podejmować ryzyko. Plusem jest to że jest w stanie dać na wiele, minusem że tyle samo również zabrać. Dlatego naszym zadaniem jest aby zmniejszyć szanse na przegraną.

Pytania zmniejszają ryzyko porażki

Ryzyko i pytania

Nim podejmiemy ryzyko musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania. Zacznijmy od:

  • Co może spowodować naszą porażkę?
  • Czym powinniśmy się martwić?
  • Jaka najgorsza rzecz może się wydarzyć?
  • Jak można temu zapobiec?
  • Jakie wydarzenia są następstwem porażki?

Dzięki temu łatwiej nam będzie ocenić, czy w ogóle warto ryzykować. Czy nagroda, względem straty nie będzie zbyt mała i nie opłacalna. Myślenie, zadanie pytań jest w stanie zmniejszyć szansę na porażkę do kilku procent. Temperament, trzeźwe myślenie, stabilność emocjonalna i zrozumienie ludzi. To wszystko zmniejsza ryzyko. To wszystko pozwala nam odpowiedzieć na powyższe pytania w sposób najbliższy prawdy. Więc nim zaczniemy podejmować ryzyko i zadawać pytania, zadbajmy abyśmy nie zaczynali już na początku od przegranej pozycji.

Margines bezpieczeństwa

Pasy samochodowe, to przykład marginesu bezpieczeństwa.

Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć co stanie się naszym życiu. Nie da się ocenić szansy na różne sytuacje i wypadki. Żeby się bronić musimy przewidzieć i skupić się na głównych sytuacjach w naszym życiu, od których mogą powstać różne problemy. Możemy również robić jak najwięcej planów zastępczych, lub bardzo duży margines bezpieczeństwa. I na ostatnim się skupimy.


Jak dużego marginesu bezpieczeństwa potrzebujemy?

Naszą bezpieczną granicę, powinniśmy ustawić na tyle dużą aby zabezpieczyć jak najwięcej. Na przykład, jeśli jesteś już starszym biznesmenem i znasz rynek bardzo dobrze, to margines bezpieczeństwa wcale nie musi obejmować większości biznesu. Albo na przykład, gdy jedziesz tirem z załadunkiem, ważący całkowicie 38 ton i widzisz most który jest 3 metry nad ziemią i maksymalnie udźwignie 40 ton, to możesz czuć się dobrze z takim ryzykiem. Jednak gdy most wisi 100 metrów nad ziemią i z daleka widać że jest trochę starszy, to może warto poszukać jednak czegoś bezpieczniejszego?

Seeking Wisdom: From Darwin to Munger – Peter Bevelin