decyzje-skrzyzowanie
Psychologia

Jak brzmi definicja samolubstwa w 21 wieku?

Każdy z nas choć raz miał sytuację kiedy mógł coś zrobić dla drugiej osoby, ale tego nie zrobił. Mam na myśli momenty gdy mogliśmy komuś pomóc np. ustąpić miejsca w autobusie czy przytrzymać drzwi od windy. Decyzje, lepsze czy gorsze, są częścią naszego życia, więc na razie ich nie oceniajmy. Skupmy się na tym co dzieje się dalej. Gdy zaczynają się pojawiać wyrzuty sumienia, zaczyna się bardzo niebezpieczna rzecz. Po to by jak najszybciej odrzucić od siebie to nieprzyjemne uczucie, zaczynamy zmieniać rzeczywistość całkowicie pod siebie.

Nasze samolubstwo i narcyzm przejmują nad nami kontrolę, wyciszając mózg rozumny.

Samolubstwo kształtujące rzeczywistość

To jest smutny moment kiedy zaczynamy rzucać obelgami tę drugą osobę, przestawiać się do niej na tyle negatywnie żeby zaspokoić nasze wyrzuty sumienia. Na przykład sam miałem tak wiele razy, że w momencie gdy nie ustąpiłem starszej pani miejsca w autobusie zaczynałem na nią patrzeć jako „starego mohera, który tylko patrzy bo jej się „należy”, jak się jeździ busami to cały czas są zapełnione, trudno, niech ta baba się z tym pogodzi i następnym razem zamówi taksówkę, a nie będzie zajmować miejsce”. Albo „on mi ostatnio nie przytrzymał drzwi od windy i sobie pojechał. Dlaczego ja mam mu teraz je przytrzymać? Niech poczuje to co ja czułem.”

Potem robimy jeszcze krok dalej i zaczynamy usprawiedliwiać siebie. „Wstaje rano, pracuje ciężko osiem godzin, mam prawo być na tyle zmęczony że chyba bardziej zasługuje żeby siedzieć w autobusie niż ona, która nie robi nic, w domu czeka na mnie dziecko i znowu będę miał ciężki wieczór a ta będzie siedziała i oglądała telewizje”. To są przykłady kiedy zaczynamy sami siebie oszukiwać, to jest moment kiedy nastawiamy się negatywnie do innych. W tym momencie już powinniśmy sobie zdać sprawę, że nasz wewnętrzny samolub, przejął nasze myśli.

Przez wyrzuty sumienia zaczynamy widzieć ludzi jako złych, jako tych gorszych. Jak wiele kłótni i problemów można byłoby uniknąć gdyby nie ten moment. Ciężko współpracować z ludźmi którzy chcą nas oszukać, prawda? W ogóle ciężko żyć z takimi ludźmi, prawda? Gdy dalej dopasowujemy świat pod swoje decyzje, ciągłe kłótnie ze wszystkimi są na porządku dziennym. Nasze życie z każdą chwilą robi się coraz gorsze i smutniejsze. Pomyśl o tym, czy czasami nie łatwiej byłoby zrobić coś dla kogoś? Może jakiś kompromis? Lepsze to zakopywać się w tym dołku coraz głębiej i głębiej.

Leadership and Self-Deception – The Arbinger Institute