negocjacje
Negocjacje

3 główne zasady sztuki negocjacji

Całe nasze życie opiera się na sztuce negocjacji. Codziennie gdy myślimy czy wyjść wcześniej rano na autobus, czy później albo gdy zastanawiamy się czy zamówić sobie jedzenie, a może samemu coś ugotować. To wszystko to są negocjacje, prowadzone pomiędzy naszymi uczuciami, potrzebami i priorytetami. W takich sytuacjach znamy dwie strony konfliktu, więc łatwiej jest nam podjąć najlepszą decyzje.

Ale gdy podczas negocjacji nie jesteśmy sami i nie znamy drugiej strony, zaczynają się schody.

Nie znamy dokładnie celów, potrzeb, perspektyw drugiej strony, więc powstają kłótnie, nie zawsze jesteśmy zadowoleni z negocjacji. Żeby dojść do konsensusu musimy zrozumieć tę perspektywę, a aby to zrobić zacznijmy od 3 głównych zasad:


1. Musimy słuchać

sluchac-innych
Dokładne słuchanie jest bardzo ważne.

Dokładnie słuchać co mówi druga strona. Dzięki temu dowiemy się jakie ma ona wymagania, czego od nas oczekuje. Wtedy będziemy mogli w ogóle zacząć rozmowę, skonfrontować jego wymagania z naszymi możliwościami i zacząć rozmawiać na poważnie. Jeżeli nie dowiemy się tego, jakiekolwiek dalsze kroki nie mają większego sensu, bo po prostu nie będziemy mieli fundamentów do których mamy się odnosić i budować na tym kompromis.

2. Musimy zrozumieć

zrozumiec-innych-dyskusja

Jeśli spełniliśmy pierwszy punkt, to znaczy że znamy oczekiwania naszego oponenta w stosunku do nas. Teraz czas na zrozumienie dlaczego ma takie wymagania w stosunku do nas. Jeżeli się tego dowiemy, możemy poznać w jaki sposób znaleźć kompromis. Wymagania które ma w stosunku do nas, a których nie jesteśmy w stanie spełnić, dzięki zrozumieniu, możemy spełnić w jakiś inny sposób. Znaleźć inne rozwiązanie jego problemów, pozwoli nam zyskać nie tylko zaufanie, ale również zmniejszyć wymagania i dołożyć kolejną cegiełkę do wspólnego zysku.

3. Musimy mu pokazać że znamy sytuację

panika-zrozumiec

Druga strona musi wiedzieć że rozumiemy sytuację i położenie w której się znajduje. Bez tego nie obdarzy nas zaufaniem pozwalającym dojść do konsensusu. Jak najlepiej to zrobić? Wystarczy się z nim zgadzać, przytakiwać. Czasami nawet spytać go aby potwierdził czy dobrze rozumiemy, coś w stylu „Dobrze rozumiem ze chcesz to <Wymaganie>, dlatego że <powód wymagania>, tak?” Dasz mu świadomość zrozumienia i dzięki temu masz znacznie większe szanse na zaproponowanie rozwiązania które was obu zadowoli.


Dzięki tym krokom możemy zrozumieć tę drugą stronę i nasze negocjacje poprowadzić o krok dalej, gdzie obie strony będą zadowolone. Spróbujcie coś takiego zastosować w domu. Podczas jakieś zwykłej rozmowy, spróbujcie zastosować te kroki i zacząć codziennie doskonalić sztukę negocjacji.

Getting Past No – Ury William